50M Overall winner

Greg Soutiea

Quincy, MA, US

6:43:45 (6th all time best)


50M Female winner

Neela D'Souza

Pickering, ON, CAN

7:37:03

50Km Overall winner

Theodore Endreny

Quincy, MA, US

3:49:50 (Ultra rookie, 2nd all time best)

50Km Female winner

Kelly Boyer

Victor, NY, US

6:05:35 (Ultra rookie)

2017 50M Results

1 Greg Soutiea, 33 Quincy, MA, US 6:43:45 Gold
2 Justin Heinz, 25 Albany, NY, US 7:33:21 Silver
3 Troy Bertram, 43 Leander, TX, US 7:35:19 Silver
4 Neela D'Souza, 39 Pickering, ON, CAN 7:37:03 Gold
5 Austin Iovoli, 24 Buffalo, NY, US 7:39:01 Silver Ultra Rookie
6 Patrick Kane, 39 Greensboro, NC, US 7:59:04 Silver
7 Thomas Williams, 31 Buffalo, NY, US 8:02:38 Silver
8 Jeffrey Edwards, 47 Queensbury, NY, US 8:37:36 Silver
9 Daniel Sclafani, 24 Oneonta, NY, US 8:43:09
10 Julia Kirkham, 35 Kingston, ON, CAN 8:45:27 Silver
11 Matthew Crawley, 32 Stoughton, MA, US 8:50:25 Ultra Rookie
12 Katharine Flexer, 45 New York, NY, US 9:18:05 Silver
13 Joseph Smith, 52 Ottawa, ON, CAN 9:20:52
14 John Boser, 26 East Amherst, NY, US 9:23:18
15 Joseph Packard, 54 Victor, NY, US 9:33:12
16 Nanette Gagnon, 44 Woodstock, VA, US 9:36:18 Silver
17 Thomas Nesterick, 52 Watertown, NY, US 9:40:43
18 Justin Dore, 48 Waltham, MA, US 9:43:23
19 Brian Kirk, 40 Corning, NY, US 9:44:37 Ultra Rookie
20 Peter Keirn, 33 Syracuse, NY, US 10:12:15
21 Michael Maedo, 52 College Station, TX, US 10:15:39 Ultra Rookie
22 Mike Ferris, 51 Silver Springs, NY, US 10:23:47
23 Kelly Pfannenstiel, 54 Olathe, KS, US 10:32:08 Silver
24 Mike Pfannenstiel, 52 Olathe, KS, US 10:32:08
25 Lauren Oppenlander, 39 Portage, MI, US 10:41:50
26 Kevin Dames, 30 Cortland, NY, US 10:45:11 Ultra Rookie
27 Miranda Sharlette, 32 Rochester, NY, US 10:48:45
28 Greta Ledgerwood, 44 Penn Yan, NY, US 10:50:28
29 Glenn Wygant, 60 Clarence, NY, US 10:52:02
30 craig baisley, 47 Honeoye Falls, NY, US 10:54:52
31 Vincent Moran, 48 Vaudreuil-Dorion, QC, CAN 11:08:09
32 Emily Royer, 33 Clinton, MA, US 11:12:12
33 Veronica Johnson, 44 Watertown, NY, US 11:16:14
34 Michelle Sipe, 45 Royersford, PA, US 11:16:14
35 Mick Quen, 40 Franklin, PA, US 11:16:14
36 Aaron Klein, 49 Rochester, NY, US 11:36:43
37 Benjamin Gertsen, 30 Rochester, NY, US 11:45:40
38 Ross Hamilton, 30 Rochester, NY, US 11:45:40 Ultra Rookie
39 Kathleen Fitzpatrick, 44 Lunenburg, MA, US 11:52:21 Ultra Rookie
40 Michael Myers, 45 Syracuse, NY, US 11:52:26 Ultra Rookie
41 James Herrmann, 45 Walworth, NY, US 11:53:43
42 Jillayne Lessord, 48 Brockport, NY, US 11:59:35
43 Beth Savoy, 47 Painted Post, NY, US 11:59:35
44 Tammy Massie, 45 Gaithersburg, MD, US 12:04:46
45 Jacquelyn Murrer, 25 Hilliard, OH, US 12:04:46 Ultra Rookie
46 Rosa Tolentino, 33 Union City, NJ, US 12:10:13
47 Michelle O'Brien, 49 Fairport, NY, US 12:11:59 Ultra Rookie
48 Angela Gerhard, 39 Buffalo, NY, US 12:22:45 Ultra Rookie
49 Aaron Newman, 46 Pittsford, NY, US 12:22:47
50 Doug Forward, 51 Thorndale, PA, US 12:51:51
51 Brian Hooker, 38 Rochester, NY, US 13:43:32
52 Bill Schubmehl, 63 Rochester, NY, US 14:00:44
53 Anastasia Cochardo, 40 Johnson City, NY, US 14:03:35 Ultra Rookie

2017 50Km Results

1 Theodore Endreny, 49 Syracuse, NY, US 3:49:50 Gold Ultra Rookie
2 Joseph Sullivan, 38 Schenectady, NY, US 4:09:44 Silver Ultra Rookie
3 Mark Adams, 54 Fonthill, ON, CAN 4:14:46 Gold Ultra Rookie
4 Daron Pratt, 47 Lees Summit, MO, US 5:20:25
5 Eric Frazier, 37 Newmarket, NH, US 5:29:31 Ultra Rookie
6 Scott Helmer, 44 Utica, NY, US 5:42:34 Ultra Rookie
7 Jeremiah Baisley, 20 Honeoye Falls, NY, US 5:42:58
8 Mike Dunlap, 52 East Granby, CT, US 6:02:48 Ultra Rookie
9 Kelly Boyer, 35 Victor, NY, US 6:05:35 Ultra Rookie
10 Brenda May, 52 Lowman, NY, US 6:11:00
11 Kristina Homoleski, 37 North Andover, MA, US 6:11:20 Ultra Rookie
12 John Muoio, 40 Rochester, NY, US 6:15:54
13 Rhianna Weber, 32 New York, NY, US 6:21:35 Ultra Rookie
14 Shanna Hansen, 43 Bliss, NY, US 6:21:37
15 David Johnson, 35 Granby, MA, US 6:22:30
16 John Kemp, 47 Bath, NY, US 6:26:40
17 Mark Sands, 44 Webster, NY, US 6:27:03
18 Kelly Sullivan, 38 Schenectady, NY, US 6:28:30 Ultra Rookie
19 Julian Baldwin, 30 Rochester, NY, US 6:28:30
20 Mari Lynn Dare, 52 Etters, PA, US 6:29:31 Ultra Rookie
21 Mara Suttmann-Lea, 31 Chicago, IL, US 6:30:53
22 William Lea, 33 Chicago, IL, US 6:30:53 Ultra Rookie
23 Tim Crank, 38 O Fallon, MO, US 6:31:18 Ultra Rookie
24 Joseph Falta, 18 Honeoye Falls, NY, US 6:41:32
25 Kim Rogers, 47 Mechanicsburg, PA, US 6:44:10 Ultra Rookie
26 Eugene Gignac, 61 New Cumberland, PA, US 6:44:16
27 Eric Harty, 30 Lancaster, NY, US 6:48:19
28 John Consolie, 58 Geneva, NY, US 7:06:52 Ultra Rookie
29 Robert Johnson, 39 Belchertown, MA, US 7:10:04 Ultra Rookie
30 Dennis Hogan, 63 South Hadley, MA, US 7:10:51 Ultra Rookie
31 Dave Weiss, 68 Ardmore, PA, US 7:13:57
32 Lynn Addington, 50 Washington, DC, US 7:18:16 Ultra Rookie
33 Billy Boyle, 31 Canandaigua, NY, US 7:30:23 Ultra Rookie
34 Marion Landry, 73 Montreal, QC, CAN 7:51:58 Silver
35 Donald Landry, 72 Montreal, QC, CAN 7:51:58
36 Richard Murray, 43 Webster, NY, US 7:52:48
37 Susan Swanson, 55 Walled Lake, MI, US 8:01:49
38 Florin Moldovan, 50 Walled Lake, MI, US 8:01:53
39 Lori Bremner, 60 Toronto, ON, CAN 8:03:44 Ultra Rookie
40 Lori Langdon, 42 Saratoga Springs, NY, US 8:24:54 Ultra Rookie
41 Kim Thompson, 43 Porter Corners, NY, US 8:25:54 Ultra Rookie
42 John Terreri, 45 Buffalo, NY, US 9:09:25
43 Thomas Butler, 52 Rochester, NY, US 9:26:23
Copyright © 2018 Can Lake 50 Ultras — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy