2014 50M Results

1 Peter Helseth, 33 New York, NY, US 7:05:18 Silver First Ultra
2 Mario Paganini, 21 Redwood City, CA, US 7:25:56 Silver
3 Arnulfo Flores, 30 Brooklyn, NY, US 7:27:16 Silver
4 James Brennan, 44 Pittsford, NY, US 7:32:10 Silver 1st Local Man
5 David Peppelman, 39 Bethesda, MD, US 7:36:00 Silver First Ultra
6 Michael Bray, 32 Rochester, NY, US 7:36:26 Silver Local
7 Bernhard Rohrbacher, 27 Buffalo, NY, US 7:41:43 Silver
8 Cindy Batzel, 41 Honesdale, PA, US 7:53:26 Gold First Ultra
9 Kristen Hyer, 31 North Syracuse, NY, US 8:09:49 Silver
10 Jason Kelly, 45 West Nyack, NY, US 8:18:30 Silver
11 William Boula, 41 Hilton, NY, US 8:21:45 Silver First Ultra; Local
12 Lou Donofrio, 36 Wallingford, PA, US 8:27:07
13 Matthew O'Reilly, 44 Chatham, NJ, US 8:27:16 Silver First Ultra
14 John Boser, 23 Middletown, CT, US 8:27:51
15 Ljiljana Harding, 36 Basking Ridge, NJ, US 8:28:43 Silver First Ultra
16 Mark Litke, 50 West Hartford, CT, US 8:33:26 Silver First Ultra
17 Nicole Virdone, 32 Clay, NY, US 8:33:35 Silver
18 Colin Gura, 21 Ithaca, NY, US 8:34:40 First Ultra
19 Michael Reisman, 48 Pottstown, PA, US 8:36:49 Silver
20 David Mitchell, 46 Lansdale, PA, US 8:36:49 Silver First Ultra
21 Kevin Kadyszewski, 32 Hanover, PA, US 8:37:31
22 Janey Arons, 34 Tampa, FL, US 8:37:44 Silver First Ultra
23 Jacob Metzger, 27 Penfield, NY, US 8:38:55 First Ultra; Local
24 Katherine Riceporter, 36 Waterloo, NY, US 8:39:02 Silver
25 Robert Wilder, 39 Victor, NY, US 8:39:11 Local
26 Jon Marks, 55 Cortland, NY, US 8:41:22 Silver
27 Mojo Mike O'Connor, 47 Fairport, NY, US 8:41:26 Silver First Ultra; Local
28 Paul Swindle, 34 Valrico, FL, US 8:42:09
29 Matthew Malloy, 27 Canandaigua, NY, US 8:43:30 Local
30 Jeff Gura, 55 Potomac, MD, US 8:49:47 Silver
31 Joseph Smith, 49 Ottawa, ON, CAN 8:51:57 Silver
32 Marty Larch, 54 Rochester, NY, US 8:53:41 Silver Local
33 Nathaniel Steinwachs, 41 New York, NY, US 8:56:19
34 Elizabeth Pfleghardt, 28 Rochester, NY, US 8:57:47 Silver 1st Local Woman
35 William McGovern, 55 Marathon, NY, US 8:57:47 Silver 7th Can Lake Finish
36 Matt Bertrand, 29 Rochester, NY, US 8:57:52 Local
37 James Myers, 51 Webster, NY, US 8:58:42 Silver Local
38 Joseph Packard, 51 Victor, NY, US 9:06:19 Silver 8th Can Lake Finish; Local
39 John Moore, 53 Bala Cynwyd, PA, US 9:13:03 Silver
40 Eric Weaver, 51 Rochester, NY, US 9:13:04 First Ultra; Local; Early
41 Matthew Wilson, 30 Brooklyn, NY, US 9:15:40 First Ultra
42 Vincent Moran, 45 Vaudreuil-Dorion, QC, CAN 9:23:50 Early
43 Laura Rekkerth, 27 Spencerport, NY, US 9:24:13 Local
44 Brandon Stafford, 31 Painted Post, NY, US 9:25:42
45 Brian Kirk, 37 Corning, NY, US 9:25:43
46 Carl Hineline, 39 Plano, TX, US 9:29:37 Early
47 Kelly Nash, 43 Rochester, NY, US 9:29:38 Silver Local
48 Dominique Parent, 34 Val-D'Or, QC, CAN 9:30:01 First Ultra
49 David Dietrich, 63 Greenville, NY, US 9:31:11 Silver First Ultra
50 Deb Patterson, 45 Parish, NY, US 9:31:18 Silver Early
51 Eric Knaak, 48 Honeoye Falls, NY, US 9:33:10 First Ultra; Local
52 Clinton Hillegass, 33 Wynnewood, PA, US 9:40:11 First Ultra
53 Erin Moskun, 46 Hollis, NH, US 9:41:41 Silver First Ultra; Early
54 Kevin Bartow, 31 Delhi, NY, US 9:49:14 First Ultra
55 Rachael Weiss, 43 Hamburg, NY, US 9:50:51 First Ultra; Early
56 Shaun Martin, 35 Grand Island, NY, US 9:50:51 First Ultra; Early
57 Heather Burger, 35 Orchard Park, NY, US 9:54:16 Early
58 Patrick McHenry, 53 Jamesville, NY, US 9:54:45
59 Scott Dempsey, 31 Amherst, NY, US 9:55:54
60 Kimberly Hollifield-Smith, 35 Morehead City, NC, US 9:58:44
61 Andrea McKee Marra, 44 Havelock, NC, US 9:58:44
62 Richard McCleary, 44 Ocean City, NJ, US 9:59:47
63 David Yancey, 50 Tampa, FL, US 10:00:57
64 Aileen O'Rourke, 50 Cedar Grove, NJ, US 10:16:39 Silver First Ultra; Early
65 Sam Constantino, 43 Clinton, NY, US 10:16:44
66 Alejandro Ashe, 44 Spencerport, NY, US 10:23:59 Local
67 Matt Hall, 34 Baltimore, MD, US 10:29:34 Early
68 Heather Bolander-Smith, 33 Ballston Spa, NY, US 10:29:35 First Ultra
69 David Riter, 41 Orchard Park, NY, US 10:39:43 Early
70 Lee Anne Cohen, 60 Creemore, ON, CAN 10:44:27 Silver F60-69 Record
71 Paul Seman, 45 Erie, NY, US 10:45:22 First Ultra; Local; Early
72 Ben Murphy, 36 Fairport, NY, US 10:47:34 Local
73 Bill Schrlau, 46 Southington, CT, US 10:48:00 Early
74 Keith Pedzich, 42 Canandaigua, NY, US 10:49:40 Local; Early
75 Kimberly Rapp, 50 Macedon, NY, US 10:54:24 Local
76 Henry Vanburen, 37 Warsaw, NY, US 10:58:57
77 Jeff Engelbrecht, 56 West Chester, PA, US 10:59:07
78 Beth Savoy, 44 Corning, NY, US 11:07:57
79 Brian Steffen, 31 Oswego, NY, US 11:08:15 Early
80 Debra Rieutort, 55 Lake Ariel, PA, US 11:17:22 Silver First Ultra; Early
81 Paul Rieutort, 23 Lake Ariel, PA, US 11:17:22 First Ultra; Early
82 Jill McGarry, 45 Claverack, NY, US 11:18:48 First Ultra; Early
83 Chad Forsythe, 34 Evans Mills, NY, US 11:20:24 First Ultra; Early
84 Gretchen Stahlman, 55 Fairport, NY, US 11:45:33 Local; Early
85 David Mason, 39 Mexico, NY, US 11:56:05
86 Cathy Tucker, 42 Ellicott City, MD, US 11:56:27 Early
87 Cathie Trabucco, 54 Rochester, NY, US 12:06:18 Local; Early
88 Tom Szatko, 51 Penfield, NY, US 12:06:18 Local; Early
89 Guy Margolin, 55 Hawthorne, NJ, US 12:17:02 Early
90 Thomas Butler, 49 Rochester, NY, US 12:39:22 Local; Early
91 Patty Wilson, 54 Downingtown, PA, US 12:42:11 Early
92 Matthew Smeltzer, 41 Webster, NY, US 13:00:24 First Ultra; Local; Early
93 Susan Spencer, 33 Rochester, NY, US 13:03:21 First Ultra; Local
OTL Carol Shuford, 47 Alexandria, VA, US Early; Over Time Limit
OTL Tracey Kryskowiak, 32 Burgettstown, PA, US Early; Over Time Limit
DNF Jonathan Schwandt, 40 Macedon, NY, US First Ultra; Local
DNF Marie Tedesco, 66 Jonesborough, TN, US
DNF Michael Stone, 48 Cortland, NY, US
DNF Michael Welden, 31 Rochester, NY, US Local

2014 50Km Results

1 James Brady, 47 Carthage, NY, US 3:50:30 Gold 2nd Best Men's Time; First Ultra
2 Hyechang Rhim, 23 Seoul, Korea 3:52:26 Gold M18-39 Record
3 Edward Housel, 55 Rochester, NY, US 4:04:47 Gold 1st Local Man; M50-59 Record
4 Jason Griffith, 43 Thousand Oaks, CA, US 4:18:52 Silver
5 Gabrielle Pedersen, 26 Cobleskill, NY, US 4:25:12 Silver 4th Best Women's Time
6 Michelle Gross, 32 New York, NY, US 4:35:33 Silver
7 Abby McCarthy, 34 Rochester, NY, US 4:38:37 Silver 1st Local Woman; First Ultra
8 Jeff Lynn, 46 Slippery Rock, PA, US 4:41:41 Silver
9 Scott McIlvennie, 52 Ithaca, NY, US 4:42:34 Silver
10 Steven Levitsky, 47 Rochester, NY, US 4:49:18 Silver Local
11 James Taylor, 50 New York, NY, US 4:51:27 Silver First Ultra
12 Lachlan Holmes, 36 Toronto, ON, CAN 4:55:33
13 Catherine Girard, 49 Temiscaming, QC, CAN 4:59:26 Silver First Ultra
14 Allen Porter, 56 Rochester, NY, US 4:59:56 Silver First Ultra; Local
15 Mallory Coppenrath, 30 Brooklyn, NY, US 5:07:55 First Ultra
16 Ronald Harling, 47 Churchville, NY, US 5:11:33 First Ultra; Local
17 Kevin Brisson, 56 Cicero, NY, US 5:12:32 Silver
18 Prem Kumar, 39 Pittsford, NY, US 5:16:01 Local
19 James Miner, 66 Dryden, NY, US 5:19:53 Silver 6th Can Lake Finish
20 Art Bohnke, 45 Brighton, NY, US 5:20:16 Local
21 Dawn Socie, 37 North Tonawanda, NY, US 5:22:04 First Ultra
22 Mary Ibbetson, 45 Selkirk, NY, US 5:22:21 Silver First Ultra
23 Beth Caratozzolo, 51 Seneca Falls, NY, US 5:25:00 Silver First Ultra
24 Joe Ibbetson, 49 Selkirk, NY, US 5:28:23 First Ultra
25 Dave Weiss, 65 Corning, NY, US 5:30:24 Silver 10th Can Lake Finish
26 Lauren Brown, 47 Liverpool, NY, US 5:30:43 Silver First Ultra
27 Bruce Carter, 60 Alden, NY, US 5:31:20 Silver First Ultra
28 Garrett Blondell, 24 Canandaigua, NY, US 5:31:30 First Ultra; Local
29 Jaime Phillips, 31 Pittsford, NY, US 5:32:16 First Ultra; Local
30 John Muoio, 37 Rochester, NY, US 5:41:58 Local
31 Kathleen Reardon, 53 Honeoye Falls, NY, US 5:41:58 Silver Local
32 Gary Barr, 46 Ridgefield, CT, US 5:45:05 First Ultra
33 Chris Butz, 56 Regina, SK, CAN 5:47:22 First Ultra
34 Aubrey Blanda, 49 Glen Ridge, NJ, US 5:47:26
35 David Viggiani, 48 Canandaigua, NY, US 5:48:10 Local
36 Noah Goldstein, 37 Toronto, ON, CAN 5:48:32
37 Andrea Hickerson, 34 Pittsford, NY, US 5:48:41 Local
38 Nicolas Nouvel, 49 Springfield, VA, US 5:50:47 First Ultra
39 Suzanne Atcavage, 44 Honesdale, PA, US 5:55:15 First Ultra
40 Zach Leslie, 17 Lima, NY, US 5:58:35 First Ultra; Local
41 Shannon Moore Carlson, 44 Liverpool, NY, US 5:59:07 First Ultra
42 Noel Norden, 44 Manlius, NY, US 5:59:07 First Ultra
43 Brian Kinsella, 30 Pittsford, NY, US 5:59:23 First Ultra; Local
44 Jared Foster, 23 Spencerport, NY, US 5:59:34 Local
45 Jason Hall, 44 Rochester, NY, US 5:59:39 First Ultra; Local
46 Luana Pesco Koplowitz, 59 Plainville, NY, US 6:00:38 Silver
47 Jeannine Serley, 58 Buffalo, NY, US 6:01:52 Silver First Ultra
48 Mary Dasilva, 68 Brewerton, NY, US 6:04:17 Gold F60-69 Record
49 Jacob Chafik, 24 Rochester, NY, US 6:11:15 Local
50 Jennifer Woltjen, 57 Endicott, NY, US 6:12:20 Silver
51 Paul Fahey, 46 Loudonville, NY, US 6:13:00 First Ultra
52 Brenda May, 49 Lowman, NY, US 6:24:01 6th Can Lake Finish
53 Andy Trepanier, 40 Rochester, NY, US 6:26:02 First Ultra; Local
54 Tamica Kenyon, 40 Mt Morris, NY, US 6:32:43 First Ultra; Local
55 James Winkler, 40 Colonial Heights, VA, US 6:37:04
56 Julia Lehman, 51 Le Roy, NY, US 6:37:11 First Ultra; Local
57 Craig Baisley, 44 Honeoye Falls, NY, US 6:38:28 Local
58 Mark Mills, 56 Conesus, NY, US 6:39:15 Local
59 Laurie Haug, 41 Kenmore, NY, US 6:41:39 First Ultra
60 Thomas Reding, 49 Rochester, NY, US 6:42:10 First Ultra; Local
61 Betsy Schwarzbach, 30 New York, NY, US 6:42:24 First Ultra
62 Kelly Blicha, 37 Fairview, PA, US 6:50:38 First Ultra
63 John Blicha, 45 Fairview, PA, US 6:50:38 First Ultra
64 Kristin Butler, 40 Corning, NY, US 6:52:59 First Ultra
65 Scott Davison, 48 Liverpool, NY, US 6:54:36 First Ultra
66 Laura Milak, 58 Middleburgh, NY, US 6:59:30
67 William Milak, 62 Middleburgh, NY, US 6:59:30
68 Pamela Coleman, 58 Washington, DC, US 6:59:58
69 Pierre Marcoux, 56 Creemore, ON, CAN 7:01:21
70 Katie Virag, 24 Buffalo, NY, US 7:01:57 First Ultra
71 Lawrence Lepak, 64 Endicott, NY, US 7:11:04 First Ultra
72 Nina Vosburgh, 33 Lockport, NY, US 7:14:34 First Ultra
73 Denise Robbins, 48 Salem, NH, US 7:14:38
74 David Wilson, 57 Yarmouth, ME, US 7:27:16
75 Sally Kidd, 52 Silver Spring, MD, US 7:29:06
76 Walter Schuttler, 63 Seymour, CT, US 7:30:35
77 Scott Leslie, 51 Lima, NY, US 7:31:14 First Ultra; Local
78 John Waller, 39 Cheektowaga, NY, US 7:35:48
79 Tina Pellegrin, 40 Rochester, NY, US 8:09:20 Local
80 Liza Clark, 50 Burke, VA, US 8:20:46 First Ultra
81 Tee Everett, 58 Temple Hills, MD, US 8:20:47
DNF Jeri Olson, 49 East Amherst, NY, US First Ultra
DNF John Spears, 36 Toronto, ON, CAN First Ultra
Copyright © 2017 Can Lake 50 Ultras — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy