2010 50M Results

1 John Ehntholt, 44 Glens Falls, NY, US 6:34:25 Gold New Event Record; 3rd finish
2 Justin Weiler, 31 Whitesboro, NY, US 7:03:21 Silver 5th best time
3 Justin Dore, 41 Waltham, MA, US 7:04:00 Gold 7th best time
4 Daven Oskvig, 33 Amherst, NY, US 7:26:18 Silver First ultra
5 William McGovern, 51 Marathon, NY, US 7:29:18 Gold 3rd finish
6 Paul Chenery, 53 Toronto, ON, CAN 7:33:25 Gold
7 Egils Robs, 40 Penfield, NY, US 7:43:51 Silver
8 Alexander Appel, 27 New York, NY, US 7:47:49 Silver First ultra
9 Steven Millard, 41 Morristown, NJ, US 7:54:26 Silver First ultra
10 Viktoria Szilagyi, 30 Miami, FL, US 8:07:37 Silver 5th best time
11 Sarah Eighmey, 40 Geneva, NY, US 8:08:16 Silver First ultra; 6th best time
12 Steven Gonser, 25 Eden, NY, US 8:22:18 First 50 mi
13 Mark Simmer, 26 New York, NY, US 8:25:08 First ultra
14 Sean Edmunds, 28 Newark, NY, US 8:28:50 First 50 mi
15 Gerrit Van Loon, 49 Ithaca, NY, US 8:30:14 Silver
16 Jennifer Roxburgh, 35 Pickering, ON, CAN 8:35:02 Silver
17 Scott Ngeonjuklin, 29 Kitty Hawk, NC, US 8:36:45
18 Mary Arnold, 31 New York, NY, US 8:38:15 Silver First 50 mi
19 Bradley Ploof, 37 Essex Junction, VT, US 8:40:40 First ultra
20 Dan Fronhofer, 28 Ithaca, NY, US 8:42:44 First ultra
21 Steven Patterson, 44 Cattaraugus, NY, US 8:45:37
22 Marylou Corino, 32 Georgetown, ON, CAN 8:45:42 Silver First ultra
23 Fred Mayer, 46 Burton, OH, US 8:46:31 First 50 mi
24 John Boser, 19 Williamsville, NY, US 8:48:57 First ultra
25 Jeremy Zoch, 35 Bakersfield, CA, US 8:50:53
26 Justin Zoch, 31 St. Paul, MN, US 8:50:53 First ultra
27 Eric Haslam, 37 Syracuse, NY, US 8:55:49 First 50 mi
28 Charles Watson, 30 Tonawanda, NY, US 8:57:03 First 50 mi
29 Greg Bergeron, 40 Milton, VT, US 9:01:21 First 50 mi
30 Nate Hallowell, 30 Bath, ME, US 9:03:13
31 Joseph Gallucci, 50 New Rochelle, NY, US 9:03:31 Silver First ultra
32 Jan Prenoveau, 54 Harwinton, CT, US 9:14:57 Gold First ultra
33 Elizabeth Pfleghardt, 24 Rochester, NY, US 9:19:43 First ultra
34 Yi-Joo Kwon, 64 Palisades Park, NJ, US 9:21:57 Silver
35 David Collins, 58 Burlington, ON, CAN 9:26:05 Silver
36 Michael Stone, 44 Rodman, NY, US 9:26:41 First 50 mi
37 Yoshihiro Nozaki, 36 Rochester, NY, US 9:28:36 First ultra
38 Natalie Kremer, 29 Rochester, NY, US 9:32:16
39 Keith Landers, 32 Dracut, MA, US 9:33:53 First ultra
40 John Buzansky, 48 Jamison, PA, US 9:34:32
41 Robynn Palumbo, 39 Fort Erie, ON, CAN 9:34:35 First ultra
42 John Weyand, 46 Hornell, NY, US 9:35:26 First 50 mi
43 Christopher Washburn, 49 Newark, NY, US 9:39:03
44 Joseph Packard, 47 Victor, NY, US 9:39:14
45 Michael Haefner, 50 Keller, TX, US 9:39:46
46 Sarah Normand, 29 Manchester, NH, US 9:40:35 First ultra
47 Louis Strandberg, 43 Staten Island, NY, US 9:44:43 First 50 mi
48 Shane McKeon, 33 Sunnyside, NY, US 9:44:48 First ultra
49 James Lampman, 27 Cato, NY, US 9:46:28 5th finish
50 Ryan Donnelly, 27 Toms River, NJ, US 9:47:45 First ultra
51 James Lombardi, 67 Meadville, PA, US 9:52:56 Silver
52 Donny Andreas, 43 Seneca Falls, NY, US 9:53:07 3rd finish
53 Kelly Nash, 39 Rochester, NY, US 9:57:23 First ultra
54 Carmen Smallwood, 41 Midlothian, VA, US 10:02:28 First ultra
55 Claudia Osmar, 37 New York, NY, US 10:05:35 First ultra
56 Michael Bray, 28 Rochester, NY, US 10:08:55
57 Patrick Sandefur, 52 Burlington, CT, US 10:09:46 First ultra
58 Adam Cohon, 30 Rochester, NY, US 10:17:13
59 Michelle Maiese, 35 Boston, MA, US 10:20:37 First ultra
60 Larry Parker, 47 Sunnyside, NY, US 10:23:03 First ultra
61 Leonardo Medina, 47 Brooklyn, NY, US 10:27:54
62 Megan DeLena, 48 Pottstown, PA, US 10:30:44 First 50 mi
63 Kevin Gieg, 43 Pickerington, OH, US 10:32:25
64 Lawrence Seward, 65 Clifton Park, NY, US 10:34:08
65 Sarah Dzikowicz, 39 Amsterdam, NY, US 10:41:29 First ultra
66 Christine Stevens, 32 Newark, NY, US 10:52:37 4th finish
67 Lou Manza, 44 Jonestown, PA, US 10:54:18 First ultra, walker
68 Lauren Lorek, 39 Buffalo, NY, US 10:54:30 First ultra
69 Adam Hernandez, 33 Baltimore, MD, US 11:00:43 First 50 mi
70 Dan Madinabeitia, 40 Morristown, NJ, US 11:01:25 First ultra
71 Glen Avery, 60 Houghton, NY, US 11:10:23 First 50 mi
72 Rick Hopkins, 50 Williamsville, NY, US 11:19:10 First ultra
73 Quincy Hershey, 26 York Springs, PA, US 11:35:57 First ultra
74 Katherine Fleming, 39 Brockport, NY, US 11:37:55 3rd finish
75 Susan Lemire, 49 Clackamas, OR, US 11:58:49 First ultra, walker
76 Seth Payne, 35 Portville, NY, US 12:00:04 First ultra
OTL Thomas Butler, 45 Rochester, NY, US 12:25:20 Over time limit
DNF Daniele Cherniak, 48 Cohoes, NY, US
DNF Michael Beauchamp, 63 Toronto, ON, CAN First 50 mi
DNF Benjamin Clardy, 39 DeWitt, NY, US
DNF Garrett Gizowski, 45 Bethel, CT, US First 50 mi
DNF Daniel McPatlan, 28 Elma, NY, US
DNF Edward Andrews, 5 Carlisle, MA, US First ultra

2010 50Km Results

1 Yusuke Tateno, 27 Ithaca, NY, US 4:00:14 Silver
2 Seigo Ogasawara, 34 Ithaca, NY, US 4:18:24 Silver
3 Travis Money, 30 Canandaigua, NY, US 4:28:54 Silver 3rd finish
4 Matt Farrell, 34 London, ON, CAN 4:35:45 First ultra
5 Gerrit Van Ommering, 22 West Point, NY, US 4:50:00 First ultra
6 Daniel Termine, 32 Brighton, NY, US 4:55:45 First ultra
7 Greta Schardein Ledgerwood, 37 Penn Yan, NY, US 4:56:19 Silver First ultra
8 Joseph Smith, 45 Ottawa, ON, CAN 4:56:34 First ultra
9 James Miner, 62 Dryden, NY, US 5:13:18 Silver
10 Jamie Achtyl, 31 Lockport, NY, US 5:15:19
11 Tyler McGuire, 21 West Point, NY, US 5:15:54 First ultra
12 Katie Urbonas, 26 Mt Morris, NY, US 5:17:39 First ultra
13 John Halpenny, 60 Hornell, NY, US 5:20:45 Silver First ultra
14 Dave Weiss, 61 Corning, NY, US 5:24:34 Silver 6th finish
15 Greg Stahl, 25 New York, NY, US 5:30:50 First ultra
16 David Viggiani, 44 Canandaigua, NY, US 5:32:55
17 Charles Krohn, 25 Cambridge, MA, US 5:35:02 First ultra
18 Karen Kolstee, 40 Rochester, NY, US 5:38:32 First ultra
19 Richard Hood, 21 West Point, NY, US 5:40:18 First ultra
20 Nick Ham, 47 Stockport, UK 5:41:20
21 John Rohrbaugh, 56 Glen Rock, PA, US 5:43:59 First ultra
22 Shelley Viggiano, 30 Rochester, NY, US 5:50:55
23 Tom Gibson, 48 Canandaigua, NY, US 5:56:42 First ultra
24 Stephen Valentine, 34 Montclair, NJ, US 6:16:33 First ultra
25 Anthony Lambert, 41 Glen Ridge, NJ, US 6:16:33 First ultra
26 Elizabeth Koprucki, 26 Hornell, NY, US 6:18:03 First ultra
27 Eric Gallagher, 21 West Point, NY, US 6:20:29 First ultra
28 Mark Anthony Atangan, 24 West Point, NY, US 6:20:30 First ultra
29 Wayne Reisberg, 43 Colchester, VT, US 6:35:39 First ultra
30 Jill Rider, 31 Charlotte, NC, US 6:36:36 First ultra
31 David Goodsell, 59 Niagara Falls, NY, US 6:37:49
32 Bill Fornoff, 67 Jarrettsville, MD, US 6:40:57 4th finish
33 Deborah Wood, 50 Syracuse, NY, US 7:10:58
34 John Kinnear, 43 Canandaigua, NY, US 8:06:59 First ultra
Copyright © 2017 Can Lake 50 Ultras — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy